Banánové slupky k růžím, Rossmann jede, bleší trhy a Kompostuj.cz

Neratovice dávají ročně za svoz a likvidaci odpadů kolem 24 milionů korun. Zpátky se vrátí jen asi 12 milionů – v poplatcích od občanů za svoz komunálního odpadu a v odměně od společnosti Eko-kom za třídění.

Jak množství odpadu (a tedy i výdaje města) alespoň částečně snížit?
Začít se dá malými krůčky, snad se časem podaří prosadit i ty velké jako např. městská kompostárna, menší sběrný dvůr blíž sídliště a v Mlékojedech, charitativní bleší trhy, místo pro odevzdávání věcí, které se ještě mohou někomu hodit, a jejich vydávání zájemcům za symbolické “finanční dary”, třeba ve prospěch údržby městské zeleně.

Co můžeme začít dělat hned? Rozhodně přemýšlet! Například o nákupech bez zbytečných obalů nebo alespoň o opakovaném využití některých obalů.
(Drogerie Rossmann zavedly prodej části sortimentu do nádob přinesených přímo zákazníky a řetězec DM nabízí mycí a prací gely v ekonomičtějších náplních…)
Místo igelitek a neekologických jednorázových papírovek je dobré mít po ruce praktické “retrosíťovky”, látkové tašky nebo záclonové sáčky.
Plata a krabičky od vajec rádi využijí v zelinářství pana Zálabáka a blízké Večerce Marla Na Výsluní. O zavařovací sklenice všech velikostí mívají zájem včelaři a zahrádkáři.

Velké snížení objemu odpadu se nám podaří, až nabídneme aspoň některým bytovým domům pronájem komunitních kompostérů. Zatím mohou kutilové vyzkoušet odvážnější domácí variantu –
na internetu existuje spousta návodů, jak vyrobit vlastní vermikompostér, například z kbelíků od barev, a kalifornské žížaly se dají získat od nadšených pěstitelů za tabulku čokolády 🙂

Na závěr tip pro milovníky banánů a růží (nebo rajčat):
Nakrájené nebo nastříhané banánové slupky velmi prospívají růžím. Stříhání baví i děti, které mohou získaným mulčem hnojit růže v rámci vycházek po městě, nebo keříčky rajčat na zahradě. Vůně banánů navíc odpuzuje mšice. Trojnásobný dobrý skutek!

Milí sousedé, přemýšlejme i v době vánočních nákupů a svátečního hodování, ale hlavně pak po celý další nový rok o objemu odpadu, který každý z nás může ušetřit. Zdravý rok 2020 všem!

Mgr. Alena Prošková

 

Odkazy:
Kompostuj.cz
Eko-kom.cz

Napsat komentář